Fotograf Mobilny

Image

Fotografia ślubna, na chrzest i komunijna, a także zdjęcia do dokumentów i przegrywanie kaset. Fotograf mobilny z Kielc to wiele usług w jednym miejscu.

+48 502 666 487

info@fotografmobilny.pl

Dzień z życia fotografa

DZIEŃ Z ŻYCIA FOTOGRAFA

Relacja w pigułce z dnia pracy fotografa. Zobaczcie sami, jak będzie wyglądał Wasz Wielki Dzień, w którym także będę miał przyjemność uczestniczyć.
Poniżej krótkie opisy z każdej części uroczystości ślubnej i tego, jak wygląda to od drugiej strony – czyli od strony obiektywu!

Przygotowania ślubne

   Jakie korzyści płyną z tego, że fotograf towarzyszy Wam od samego początku? Fakt, że spotykamy się już rano, ma naprawdę wiele zalet! Moment przygotowań niesie ze sobą dużo pozytywnych chwil, wartych uwiecznienia. To moment, kiedy możecie oswoić się z obiektywem, dzięki czemu przestaje się odczuwać obecność fotografa, a Wy możecie poczuć się naprawdę swobodnie. A to, co dla fotografa najważniejsze —  poznaje Waszych bliskich, wiem na kogo muszę zwrócić szczególną uwagę podczas tworzenia reportażu ślubnego. Przedweselna krzątanina jest chwilą, kiedy zapytam Was o wszystkie szczegóły. Z racji tego, że weselny harmonogram może zmienić się tuż przed ślubem, warto dopiąć wszystko na ostatni guzik. Jeśli jest coś, na co chcecie, aby fotograf zwrócił szczególną uwagę, to idealny moment, aby mi o tym powiedzieć. Przygotowania odbywają się zazwyczaj domach Pary Młodej. Często też pary przygotowują się w pokojach hotelowych. Są to minimalistyczne chwile, ale wnoszą do reportażu wiele uroku — układanie kwiatów, zakładanie sukni ślubnej, ostatnie poprawki… Tak dużo się wtedy dzieje 🙂 


To chwile, których z pewnością nie będziecie pamiętać, a które są warte uwiecznienia. Nerwowa krzątanina, ostatnie poprawki,
drobne wpadki, mnóstwo śmiechu i łez wzruszenia —  ja jestem  z Wami!Wasz czas spędzony u fryzjera, czy kosmetyczki także nie umknie mojej uwadze. To chwila na fotografowanie detali, robienie wieloplanów, zbliżeń oraz ujęć sytuacyjnych.


Moment ubierania pozwala nam na ujęcie drobnostek takich jak podwiązka, muszka Pana Młodego, biżuterii czy spinek do mankietu i wielu atrybutów, które są cenne w tym dniu.

Te drobnostki tworzą Wasz Wieki Dzień. To emocje uwiecznione na zdjęciu.


Każda Panna Młoda marzy o pięknym portrecie ślubnym —  to właśnie moment idealny na wykonanie go. Jest pamiątką na całe życie. A może zdjęcie z pupilem? To wierni towarzysze naszego życia, także w tym Wielkim Dniu. Portret z pupilem jest wspaniałym pomysłem.

First look, czyli czas, kiedy pierwszy raz Para Młoda widzi się przed ceremonią, jest chwilą szczególną, pełną emocji, która wymaga odpowiedniego ujęcia.

Kolejnym etapem jest Błogosławieństwo, w którym udział bierze najbliższa rodzina. Moment błogosławieństwa Pary Młodej jest chwilą podniosłą, która, choć trwa krótko, wymaga delikatnego i umiejętnego zachowania się, co gwarantuje z mojej strony. Jest to czas, kiedy pojawić się mogą łzy wzruszenia i ważne słowa padające z ust rodziców.
To chwile intymne i delikatne. Tuż przed odjazdem do kościoła warto zadbać o rodzinne zdjęcie, na które potem może zabraknąć czasu.Drogę z domu do kościoła, także upamiętnię —  bramy przejazdowe, które są częścią tradycji, znajdą się w moim obiektywie.


 

Ceremonia

To najbardziej stresująca część dnia. Przysięga małżeńska zobowiązuje na całe życie, tym bardziej mogą wtedy towarzyszyć wyjątkowo silne emocje.
Poniżej opisy możliwych do zrobienia kadrów. 

Droga do kościoła

Wyjeżdżając z domu rodzinnego, bardzo często towarzyszą Wam bramy, które zostały przeze mnie ujęte już podczas wcześniejszego przyjazdu 
Pana Młodego do domu Panny Młodej. Droga do kościoła jestem momentem, w którym mogę ująć Was, gdy wsiadacie do samochodu lub dojeżdżacie pod kościół. 
Chwile, które warto uchwycić — Pan Młody otwierający Pannie Młodej drzwi, podanie ręki, czy portret w samochodzie, który wygląda zjawiskowo. 
Każdy detal jest dla mnie bardzo ważny.W przypadku, jeśli to ślub konkordatowy dokumenty podpisuje się przed Mszą. To także czas, który pragnę uwiecznić. Są wtedy z Wami wasi świadkowie.Wejście

Najbardziej przejmujący i uroczysta chwila to wejście do kościoła. Pannę Młodą prowadzi do ołtarza ojciec albo mężczyzna, który w jakiś sposób jest bliski jej sercu, lub też idzie do ołtarza ze swoim przyszłym mężem. Krocząc dumnie w stronę ołtarza, Państwo Młodzi stanowią dla mnie okazję do wykonania pięknych zdjęć. Uśmiechy gości oraz łzy wzruszenia —  nic nie umknie uwadze czujnego fotografa. Najczęstsze kadry, które pojawią się podczas tego momentu to dzieci niosące obrączki —  właśnie wtedy najłatwiej ująć reakcje gości na wchodzące osoby.


Podczas kazania dbam o to, aby osoba przemawiająca została ujęta, ale także Wy i wasze reakcje 🙂 To małe gesty pozwalają pokazać mi emocje takimi, jakimi są naprawdę —  trzymanie się z ręce, ukradkowe spojrzenia, ale także reakcje rodziców i najbliższej rodziny. 


Ostatnie ujęcia przed złożeniem przysięgi małżeńskiej pokazują pełnię emocji w oczekiwaniu na ten najważniejszy moment….

Dbam o to, aby w reportażu były ujęcia waszych bliskich —  rodziców, rodzeństwa oraz dziadków, czy przyjaciół. Oni bardzo mocno przeżywają ten dzień, co widać po emocjach, które widoczne są na ich twarzach. Zależy mi, aby uwiecznić na zdjęciu wszystkich gości —  dlatego staram się jak najkorzystniej ująć każdej z przybyłych na Mszę. Dbam o to, aby każdy wyszedł naturalnie i korzystnie. Do zdjęć wykorzystuje także aparat o szerokim kącie, który pozwala  na wykonanie zdjęć całego kościoła.Przysięga małżeńska

To najbardziej wyczekiwana chwila przez wszystkich bliskich, ale z pewnością najbardziej przez Was. Tutaj widoczna będzie różnorodność kadrów i przeróżnych ujęć. Moment składania przysięgi —   gdy jedno z Was składa przysięgę, a drugie jest wsłuchane w te ważne słowa. Kolejne ujęcia to poświęcenie obrączek, założenie sobie ich wzajemnie, na samym końcu pocałunek
i oklaski zgromadzonych na Waszą cześć! Zdjęcia robione są z bardzo bliskich ujęć, ale moja obecność z pewnością nie będzie Was rozpraszać, gdyż dokładnie znam swoje miejsce i wiem jak dyskretnie zrobić zdjęcia z pięknymi ujęciami 🙂


Kiedy na waszych palcach pojawią się obrączki, spontanicznie pokazujecie je, lub z przyjemnością na nie zerkacie.


Ostatnim momentem jest przyjęcie Komunii Świętej. To także podniosła chwila, w której zdjęcia robię dyskretnie, ale z dokładnością oraz precyzją każdego kadru.


Wyjście z kościoła

 

 

 

Wyjście z kościoła jest triumfalnym momentem! Wtedy najlepiej sprawdzają się szerokie kadry, ale także portrety, które są przez Was najbardziej lubiane. Goście sypią ryżem na szczęście, a strzały, które słychać to konfetti, które zdjęciom dodają uroku. To także najlepsza chwila na zrobienie grupowego zdjęcia. Później następuje czas składania życzeń, które także zostaną ujęte w reportażu ślubnym.

 

Nie zapominajmy, że mogą się zdarzyć rzeczy nieprzewidziane, na które nie mamy żadnego wpływu. Wśród wielu emocji fotograf ma prawdziwe
pole do popisu!  Ujęcie spontanicznych chwil daje najlepsze efekty!Wesele

Po wielkich przeżyciach i intensywnych emocjach czas na zabawę i szaleństwo do białego rana. Nim to jednak nadejdzie, pozwolę sobię na zrobienie kilku ujęć, które także wpisane są w tradycje polskiego wesela —  przywitanie Państwa Młodych solą i chlebem, rzucanie kieliszków na szczęście, czy przenoszenie Panny Młodej przez próg. 
Podczas wesela może zdarzyć się wszystko, na co jestem przygotowany. Spontaniczne sytuacje pozwalają mi uzyskać najbardziej efektowne ujęcia.
Tę część reportażu kreują nie tylko Państwo Młodzi, ale także zaproszeni goście.
Tak naprawdę  oni są twórcami niebanalnych ujęć oraz atmosfery panującej na weselu.
Dwa to oczywiście dobra kapela.

Przyjazd na salę

 

Po przyjeździe na salę czeka Was tradycyjne powitanie chlebem i wodą. Tuż przed waszym przyjazdem, robię zdjęcia pięknie udekorowanej sali oraz oczekujących na Wasz przyjazd gości weselnych. Zazwyczaj rozdawany jest już szampan, który zostanie wypity za Wasze zdrowie. Na tacy przygotowane są dwa kieliszki, które będziecie rzucać za siebie. Kiedy zostaniecie już pięknie przywitani, kolejnym krokiem będzie przeniesienie przez próg Panny Młodej —   tradycja ta wywodzi się jeszcze ze starożytnego Rzymu. Tam wszyscy z szampanem w ręku odśpiewają Wam tradycyjne sto lat, a Wy możecie szykować się już do rzutu kieliszkami, mających przynieść szczęście nowożeńcom na Nowej Drodze Życia.


Zdjęcia Rodzinne

Najlepszym momentem jest zrobienie zdjęć rodzinnych zaraz po obiedzie i chwili rozluźnienia. Portrety rodzinne będą Waszą wspaniałą pamiątką.
Jeśli tylko pogoda dopisuje, warto ciekawe ujęcia zrobić na zewnątrz. 

Pierwszy taniec

To piękny i podniosła chwila. W tym momencie oczy wszystkich skierowane są na Was. Niekiedy publiczność włącza się do tańca, otaczając Młodych w kole.
Dla efektów specjalnych wybiera się ciężki dym, który daje piękny efekt. Taniec w chmurach wygląda niezwykle i efektownie. Dla mnie to wielkie pole do popisu, aby zrobić Wam wspaniałe ujęcia. Często dla podkręcenia klimatu goście weseli strzelają z tuby, w której znajdują się płatki róż, lub puszczanie są bańki mydlane.  Zabawa

 

Taniec gości weselnych to chwila, kiedy sprawdzają się szerokie kadry na salę weselną, portrety oddzielone od tła, niepozowane, a naturalne ujęcia, które oddają prawdziwy charakter weselnej zabawy. Staram się wtedy ująć Waszych rodziców, najbliższe osoby —  rodzeństwo, świadków, dziadków, czy chrzestnych.


Podziękowania dla Rodziców

 

Wzruszający, ale zarazem piękny moment, kiedy mamy okazję podziękować naszym Rodzicom za trud włożony w nasze wychowanie.
Para Młoda mówi kilka ważnych słów skierowanych do rodziców. Wręczane są kwiaty, kosze z alkoholem i słodkościami.
Na koniec jest taniec w kółeczku, lub taniec Panny Młodej z ojcem, Pana Młodego z mamą.Tort Ślubny

 

 

Na salę weselny wjeżdża tort  —  tutaj mogę pozwolić sobie na naprawdę ciekawe ujęcia. Krojenie tortu to nie lada wyzwanie! Tradycja nakazuje, aby podczas krojenia prawa ręka Pana Młodego spoczywała na lewej ręce małżonki. Nowożeńcy symbolicznie częstują się nawzajem ukrojonym kawałkiem. Kolejne kawałki tortu powinny trafić do rodziców —  każde z nowożeńców wręcza tort swoim teściom. Moim celem jest ujęcie emocji malujących się na Waszych twarzach. 


Oczepiny

 

 Zaprasza się wszystkich kawalerów i panny do zabawy! Kupa śmiechu i dobra zabawa! Panny ustawiają się w kółeczku, a Pannę Młodą zaprasza się do środka.
Ma zawiązane oczy, muzyka zaczyna grać, panny chodzą niecierpliwe w kółku, trzymając się za ręce, nagle muzyka cichnie i… wtedy Panna Młoda rzuca welon/bukiet i już wiadomo, która panna najszybciej zmieni swój status związku 🙂 To samo dotyczy kawalerów. Do innych ulubionych zabaw na weselach należą kaczuszki, macarena, pociąg i wiele innych.  Tego typu ujęcia wychodzą naprawdę fantastycznie! 

Atrakcje ślubne

Do Państwa dyspozycji posiadam również ciekawe atrakcje weselne. Do jednych z nich należy fotobudka, która pozwala na zrobienie ciekawych zdjęć i wywołanie ich na miejscu! Różne gadżety pozwolą na śmieszne ujęcia, a tego typu pamiątka zawsze wywoła uśmiech na twarzy Waszych gości 🙂

Kolejną atrakcją jest napis LOVE”  to wspaniały element dekoracji, podświetlany ledami.
Pełen efekt można zobaczyć wieczorem, kiedy cały napis jest efektownie podświetlony.


Podczas Pierwszego Tańca warto pomyśleć o ciężkim dymie, zapewniającym dodatkowy efekt wow”!

Dla wielu Par to najważniejszy moment w ciągu całego przyjęcia. Jeśli chcecie zachwycić swoich gości kłębiącymi się wokół Was pięknymi obłokami, to jest idealny pomysł. Dym zasłoni małe wpadki podczas podkreśli natomiast szczęście Młodej Pary. Będę miał niepowtarzalną okazję do zrobienia efektownych zdjęć, a zaproszeni goście będą oczarowani Waszym występem. 


Każda Para Młoda ma inny pomysł na urozmaicenie swojego wesela. Inni wybierają pokaz sztucznych ogni, pokaz barmański, a inni stawiają na coś bardziej zabawnego, ale zarazem romantycznego, jak pokaz baniek mydlanych.
To wielkie show dla zgromadzonych i dla dzieci.


Sesja ślubna

   Kiedy wszystkie emocje już opadną, czas na sesję ślubną, która będzie uwieńczeniem Waszego małżeństwa. To czas, w którym możecie poczuć się już naprawdę zrelaksowani i w pełni wykorzystać ten moment na stworzenie pięknych ujęć, które będą pamiątką do końca życia. Zdecydowanie warto wybrać się na sesję ślubną w innym dniu, niż dzień ślubu. Czas wtedy nie jest waszym sprzymierzeńcem, a jak mówi stare polskie przysłowie — gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy.
Dlatego warto postawić na spokój. 

 Plener

Choć w ostatnim czasie modne stało się robienie sesji ślubnej w leśnej scenerii, to jednak dobrze pomyśleć nad oryginalnym miejscem —  może powiązane z Waszą wspólną pasją? Jeśli oboje kochanie jazdę konną warto pomyśleć o sesji w stadninie, jeśli pasjonuje Was żeglarstwo, to port jachtowy z pewnością będzie strzałem w dziesiątkę. Jeśli łączy Was miłość do zwierząt, zabierzcie na sesję swoich pupili. Jeśli inspirują Was zdjęcia w retro stylu dobrze zorganizować sesję na dworcu kolejowym lub wykorzystać do tego historyczne mury znajdujące się w okolicy. Jeśli myślicie o czymś zabawnym, parę ujęć można wykonać na placu zabaw i powrócić wspomnieniami do beztroskiego dzieciństwa.


Obiekty zamkniętePomysłów na sesje wnętrza może być naprawdę wiele —  może to być opuszczona fabryka, ruiny zamku, czy zdjęcia w pałacu. To pomysł idealny w chłodniejszym okresie lub kiedy, pogoda za oknem nie dopisuje. Najważniejsze by miejsce, w którym odbywa się sesja, nie przytłaczało Was,
a dobra aura sprzyjała przez cały czas trwania zdjęć 🙂
Głównym celem jest pokazanie na zdjęciu uczuć jakie są między Wami — miłości, zaufania, pożądania… Para Młoda na pięknym tle, to sprawa drugorzędna. 

Moją złotą radą dla wszystkich Nowożeńców, aby ta sesja była jak najbardziej “wasza” —  nie kierujcie się panującymi trendami, a jedynie inspirujecie. 
Jeśli dokonujecie wyboru, co do miejsca sesji, także idźcie za głosem serca oraz wspomnień. Ważne, aby miejsce miało dla Was wartość sentymentalną —  może to być miejsce Waszego pierwszego spotkania, pocałunku, albo park, do którego chodziliście na randki. Pomysłów jest wiele —  liczy się Wasza wyobraźnia i koncepcja. Oczywiście moje sugestie i drobne wskazówki pomogą udoskonalić całe dzieło, ale to Wy jesteście wisienką na torcie całego dzieła 🙂 

Opracowała: Bożena Giszter